Buy all your Plywood, MDF, OSB, Flooring Chipboard and more at Totem Timber. We the best products at the lowest prices to the trade & DIY
Orientated Strand Board (OSB3)
Price range: £15.95 through £25.95 inc VAT| Type | OSB Board |
|---|---|
| Thickness | 11mm, 18mm, 9mm |
| Size | 2397x1197mm, 2440x1220mm |
| IP Rating | X4 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Hardwood Plywood EN636-3 EN314-2 Class 3 CE2+
Price range: £12.50 through £96.50 inc VAT| Type | Hardwood Plywood |
|---|---|
| Thickness (mm) | 12 |
| Length (mm) | 2440 |
| Plywood Grade | B/BB |
| Moisture Resistant | Yes |
| Material | Hardwood |
| Size | 2440x1220mm, 3050x1525mm |
| Edge Profile | Square Edge |
| Width (mm) | 1220 |
| Glue Classifiation | Class 3 (Exterior) |
| Service Class | Class 2 (Humid Conditions) |
| Finish | Unfinished |
| Thickness | 12mm, 15mm, 18mm, 25mm, 3.6mm, 5.5mm, 9mm |
| Cerification | FSC Certified |
| Structural | Yes |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Elliotis Pine Structural Grade Plywood CE2+ B-C
Price range: £17.95 through £26.95 inc VAT| Material | Elliotis Pine |
|---|---|
| Size | 2440x1220mm |
| Edge Profile | Square Edge |
| Width (mm) | 1220 |
| Glue Classifiation | Class 3 (Exterior) |
| Service Class | Class 2 (Humid Conditions) |
| Finish | Unfinished |
| Thickness | 12mm, 18mm, 9mm |
| Cerification | FSC Certified |
| Structural | Yes |
| Type | Softwood Plywood |
| Thickness (mm) | 12 |
| Length (mm) | 2440 |
| Plywood Grade | B-C |
| Moisture Resistant | Yes |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Medium Density Fibreboard (MDF)
Price range: £13.50 through £64.50 inc VAT| Type | MDF Sheet |
|---|---|
| Thickness (mm) | 12mm |
| Thickness | 12mm, 15mm, 18mm, 22mm, 25mm, 6mm, 9mm |
| Size | 2440x1220mm, 3050x1220mm |
| Size | 2440x1220mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tongue & Groove Chipboard Flooring
Price range: £12.50 through £14.50 inc VAT| Type | Chipboard Flooring |
|---|---|
| Length (mm) | 2400 |
| Width (mm) | 600 |
| Material | Chipboard |
| Thickness | 18mm, 22mm |
| Size | 2400x600mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
White Melamine Faced Chipboard (MFC) 15mm
Price range: £4.95 through £47.95 inc VAT| Type | Melamine Board (MFC) |
|---|---|
| Length | 1830mm (72in), 2440mm (96in) |
| Width | 1220mm (48in), 152mm (6in), 229mm (9in), 305mm (12in), 381mm (15in), 457mm (18in), 533mm (21in), 610mm (24in), 686mm (27in), 762mm (30in), 914mm (36in) |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Far Eastern BS1088 Marine Plywood
Price range: £32.95 through £88.50 inc VAT| Type | Marine Plywood |
|---|---|
| Thickness (mm) | 12 |
| Length (mm) | 2440 |
| Width (mm) | 1220 |
| Glue Classifiation | Class 3 (Exterior) |
| Service Class | Class 2 (Humid Conditions) |
| Moisture Resistant | No |
| Finish | Unfinished |
| Material | Hardwood |
| Thickness | 12mm, 18mm, 25mm, 6mm, 9mm |
| Size | 2440x1220mm |
| Structural | Yes (9,12,18mm) No (4,6mm) |
| Edge Profile | Square Edge |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fast Clean Chipboard TG4 P5 2400x600x22mm
£18.95 inc VAT| Type | Chipboard Flooring |
|---|---|
| Thickness (mm) | 22 |
| Length (mm) | 2400 |
| Width (mm) | 600 |
Loft Panels (OSB3) TG2 1220x300x18mm (Pack of 3)
£17.50 inc VAT| Type | Loft Panel |
|---|---|
| Thickness (mm) | 18mm |
| Size | 1220x300mm |
