Buy all your Plywood, MDF, OSB, Flooring Chipboard and more at Totem Timber. We the best products at the lowest prices to the trade & DIY
Far Eastern BS1088 Marine Plywood
Price range: £32.95 through £88.50 inc VAT| Type | Marine Plywood |
|---|---|
| Thickness (mm) | 12 |
| Length (mm) | 2440 |
| Width (mm) | 1220 |
| Glue Classifiation | Class 3 (Exterior) |
| Service Class | Class 2 (Humid Conditions) |
| Moisture Resistant | No |
| Finish | Unfinished |
| Material | Hardwood |
| Thickness | 12mm, 18mm, 25mm, 6mm, 9mm |
| Size | 2440x1220mm |
| Structural | Yes (9,12,18mm) No (4,6mm) |
| Edge Profile | Square Edge |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
