Buy all your Plywood, MDF, OSB, Flooring Chipboard and more at Totem Timber. We the best products at the lowest prices to the trade & DIY
Showing 1–12 of 95 resultsSorted by popularity
Orientated Strand Board (OSB3)
£15.95 – £25.95Price range: £15.95 through £25.95 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Hardwood Plywood EN636-3 EN314-2 Class 3 CE2+
£12.50 – £96.50Price range: £12.50 through £96.50 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
| Width (mm) | 1220 |
|---|---|
| Glue Classifiation | Class 3 (Exterior) |
| Service Class | Class 2 (Humid Conditions) |
| Finish | Unfinished |
| Thickness | 12mm, 15mm, 18mm, 25mm, 3.6mm, 5.5mm, 9mm |
| Cerification | FSC Certified |
| Structural | Yes |
| Type | Hardwood Plywood |
| Thickness (mm) | 12 |
| Length (mm) | 2440 |
| Plywood Grade | B/BB |
| Moisture Resistant | Yes |
| Material | Hardwood |
| Size | 2440x1220mm, 3050x1525mm |
| Edge Profile | Square Edge |
Standard Hardboard 2440x1220x3.2mm
£8.95 inc VAT
Elliotis Pine Structural Grade Plywood CE2+ B-C
£17.95 – £28.95Price range: £17.95 through £28.95 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
| Width (mm) | 1220 |
|---|---|
| Glue Classifiation | Class 3 (Exterior) |
| Service Class | Class 2 (Humid Conditions) |
| Finish | Unfinished |
| Thickness | 12mm, 18mm, 9mm |
| Cerification | FSC Certified |
| Structural | Yes |
| Type | Softwood Plywood |
| Thickness (mm) | 12 |
| Length (mm) | 2440 |
| Plywood Grade | B-C |
| Moisture Resistant | Yes |
| Material | Elliotis Pine |
| Size | 2440x1220mm |
| Edge Profile | Square Edge |
Medium Density Fibreboard (MDF)
£13.50 – £64.50Price range: £13.50 through £64.50 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tongue & Groove Chipboard Flooring
£12.50 – £14.50Price range: £12.50 through £14.50 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
White Melamine Faced Chipboard (MFC) 15mm
£4.95 – £47.95Price range: £4.95 through £47.95 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Far Eastern BS1088 Marine Plywood
£34.95 – £89.95Price range: £34.95 through £89.95 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fast Clean Chipboard TG4 P5 2400x600x22mm
£18.95 inc VAT
Loft Panels (OSB3) TG2 1220x300x18mm (Pack of 3)
£17.50 inc VAT
Superfine P2 Chipboard 2440x1220x12mm
£15.95 inc VAT
Load more products
Loading...
