Recticel Eurothane PIR Insulation Board 2400x1200mm
Price range: £20.95 through £65.50 inc VAT| Type | PIR Insulation Board |
|---|---|
| Thickness | 100mm, 120mm, 150mm, 25mm, 40mm, 50mm, 60mm, 70mm, 75mm, 80mm, 90mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rockwool Thermal Insulation Roll 44 2750x1200x100/200mm (6.60m2)
£54.95 inc VAT| Type | Thermal Roll |
|---|---|
| Thickness (mm) | 100 |
| Length (mm) | 1200 |
| Width (mm) | 1200 |
Isover Spacesaver Loft Roll 200mm (6.03m2)
£35.50 inc VAT| Type | Loft Insulation |
|---|---|
| Thickness (mm) | 200 |
| Material | Glass Mineral Wool |
| Length (mm) | 5200 |
| Width (mm) | 1160 |
| Fire Rating | Euroclass A1 |
| Thermal Conductivity | 0.044W/mK |
| Coverage (m2) | 6.03 |
Isover Spacesaver Loft Roll 100mm (14.13m2)
£40.50 inc VAT| Type | Loft Insulation |
|---|---|
| Thickness (mm) | 100 |
| Material | Glass Mineral Wool |
| Length (mm) | 12180 |
| Width (mm) | 1160 |
| Fire Rating | Euroclass A1 |
| Thermal Conductivity | 0.044W/mK |
| Coverage (m2) | 14.13 |
Recticel Eurothane PL PIR Plasterboard 2400x1200mm
Price range: £54.50 through £85.50 inc VAT| Type | PIR Insulation Board |
|---|---|
| Thickness (mm) | 25mm/12.5mm |
| Thickness | 37.5mm, 52.5mm, 62.5mm, 77.5mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Isover Spacesaver Loft Roll 170mm (8.15m2)
£40.50 inc VAT| Type | Loft Insulation |
|---|---|
| Thickness (mm) | 170 |
| Material | Glass Mineral Wool |
| Length (mm) | 7030 |
| Width (mm) | 1160 |
| Fire Rating | Euroclass A1 |
| Thermal Conductivity | 0.044W/mK |
| Coverage (m2) | 8.15 |
