Showing all 10 resultsSorted by popularity
Makita LS0816F Sliding Compound Mitre Saw 216mm Blade
£229.99 inc VAT
Draper Storm Force Circular Saw 185mm 1200w
£66.99 inc VAT
Makita HS6601/2 Circular Saw 240v
£99.99 inc VAT
| Type | Circular Saw |
|---|---|
| Continuous Input Power 240v | 1050w |
| Sound Pressure Level (LpA) | 99dB(A) |
| Vibration Level (3 Axis) | 2.5m/s2 |
| No Load Speed | 5200 min-1 |
| Blade Diameter | 165mm |
| Bore Size (Arbor Diameter) | 20/30mm |
| Sound Power Level (LWA) | 107dB(A) |
| Noise Uncertainty (K Factor) | 3dB(A) |
| Vibration Uncertainty (K Factor) | 1.5m/s2 |
| Max. Cutting Depth at 90' | 54.5mm |
| Max. Cutting Depth at 45' | 37.5mm |
Makita DSS611Z 18v LXT Circular Saw (Bare)
£124.99 inc VAT
Makita DSS610Z 18v LXT Circular Saw (Bare)
£132.99 inc VAT
Makita DJV180Z 18v LXT Jigsaw (Bare)
£142.99 inc VAT
Draper Storm Force Reciprocating Saw 1400w
£79.99 inc VAT
