| Type | Marine Plywood |
|---|
| Thickness (mm) | 12 |
|---|
| Length (mm) | 2440 |
|---|
| Width (mm) | 1220 |
|---|
| Glue Classifiation | Class 3 (Exterior) |
|---|
| Service Class | Class 2 (Humid Conditions) |
|---|
| Moisture Resistant | No |
|---|
| Finish | Unfinished |
|---|
| Material | Hardwood |
|---|
| Thickness | 12mm, 18mm, 25mm, 6mm, 9mm |
|---|
| Size | 2440x1220mm |
|---|
| Structural | Yes (9,12,18mm) No (4,6mm) |
|---|
| Edge Profile | Square Edge |
|---|