Showing all 4 resultsSorted by popularity
Hardwood Plywood EN636-3 EN314-2 Class 3 CE2+
£12.50 – £96.50Price range: £12.50 through £96.50 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
| Thickness (mm) | 12 |
|---|---|
| Structural | Yes |
| Plywood Grade | B/BB |
| Moisture Resistant | Yes |
| Material | Hardwood |
| Length (mm) | 2440 |
| Cerification | FSC Certified |
| Edge Profile | Square Edge |
| Size | 2440x1220mm, 3050x1525mm |
| Width (mm) | 1220 |
| Glue Classifiation | Class 3 (Exterior) |
| Type | Hardwood Plywood |
| Thickness | 12mm, 15mm, 18mm, 25mm, 3.6mm, 5.5mm, 9mm |
| Service Class | Class 2 (Humid Conditions) |
| Finish | Unfinished |
Elliotis Pine Structural Grade Plywood CE2+ B-C
£17.95 – £26.95Price range: £17.95 through £26.95 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
| Material | Elliotis Pine |
|---|---|
| Size | 2440x1220mm |
| Edge Profile | Square Edge |
| Width (mm) | 1220 |
| Glue Classifiation | Class 3 (Exterior) |
| Service Class | Class 2 (Humid Conditions) |
| Finish | Unfinished |
| Thickness | 12mm, 18mm, 9mm |
| Cerification | FSC Certified |
| Structural | Yes |
| Type | Softwood Plywood |
| Thickness (mm) | 12 |
| Length (mm) | 2440 |
| Plywood Grade | B-C |
| Moisture Resistant | Yes |
Far Eastern BS1088 Marine Plywood
£32.95 – £88.50Price range: £32.95 through £88.50 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Birch Plywood
£59.50 – £158.95Price range: £59.50 through £158.95 inc VAT
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
